MAZDA 323 (BG) Sedan 1.4L 5MT FWD (73 HP)
1989–1991
72
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1324cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |