MAZDA 323 (BG) Sedan 1.6L 4AT FWD (84 HP)
1989–1991
83
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |