MAZDA 323 (BG) Sedan 1.9L 4AT FWD (103 HP)
1989–1991
102
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1840cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |