MAZDA 323 C (BH) 1.4L 5MT FWD (73 HP)
1994–1997
72
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1324cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |