MAZDA 323 C (BH) 1.5L 4AT FWD (88 HP)
1994–1997
87
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |