MAZDA 323 C (BH) 1.9L 5MT FWD (114 HP)
1994–1997
112
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1840cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |