MAZDA 323 F (CB) 2.0L V6 5MT FWD (144 HP)
1994–1998
142
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2606mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |