MAZDA 5 / Premacy 2.0L MZR 5AT FWD (144 HP)
2010–
142
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |