MAZDA 5 / Premacy 2.3L 5MT FWD (157 HP)
2005–2008
157
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 157bhp |
| Power | 117.1kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1512kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |