MAZDA 6/Atenza Hatchback 1.8L 16V 5MT FWD (120 HP)
2007–2013
118
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |