MAZDA 6/Atenza Hatchback 2.3L 16V 5MT FWD (166 HP)
2002–2005
164
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |