MAZDA 6/Atenza Sedan 2.0L 16V 5MT FWD (141 HP)
2002–2005
139
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |