MAZDA 6/Atenza Sedan 2.0L 16V 6MT FWD (147 HP)
2007–2013
145
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 214km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |