MAZDA 6/Atenza Sedan 2.0L CD 5MT FWD (136 HP)
2002–2005
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |