MAZDA 6/Atenza Sedan 2.0L CRTD 5MT FWD (140 HP)
2007–2013
138
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |