MAZDA 6/Atenza Sedan 2.3L 16V 6MT FWD (166 HP)
2005–2007
164
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |