MAZDA 6/Atenza Sedan 3.0L V6 6MT FWD (220 HP)
2005–2007
217
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |