MAZDA 6/Atenza Wagon 2.0L 16V 5AT FWD (147 HP)
2007–2012
145
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |