MAZDA 6/Atenza Wagon 2.0L 6MT (165 HP)
2013–2015
162
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1476kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R17 Or 255/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |