MAZDA 6/Atenza Wagon 2.0L CD 5MT FWD (120 HP)
2002–2005
118
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 194km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |