MAZDA 6/Atenza Wagon 2.0L CiTD 6MT FWD (121 HP)
2005–2007
119
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |