MAZDA 6/Atenza Wagon 2.0L CiTD 6MT FWD (140 HP)
2007–2012
138
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 466Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |