MAZDA 6/Atenza Wagon 2.2L CiTD 6MT FWD (185 HP)
2007–2012
183
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2183cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |