MAZDA 6/Atenza Wagon 2.2L D 6AT FWD (150 HP)
2013–2015
109
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2191cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R17 Or 255/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |