MAZDA 6/Atenza Wagon 3.0L V6 5AT FWD (220 HP)
2005–2007
217
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 93V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |