MAZDA 6 / Atenza Sedan 2.0L SKYACTIV-D 6MT FWD (150 HP)
2018–
163
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.4kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |