MAZDA 6 / Atenza Sedan 2.5L SKYACTIV-G 6AT FWD (192 HP)
2015–2018
189
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |