MAZDA 6 / Atenza Sedan 2.5L SKYACTIV-G Drive FWD 6AT (194 HP)
2018–
191
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |