MAZDA 6 / Atenza Wagon 2.0L SKYACTIV-G 6MT FWD (145 HP)
2015–
143
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |