MAZDA 6 / Atenza Wagon 2.2L SKYACTIV-D 6MT AWD (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2191cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |