MAZDA 6 MPS 2.3L DISI Turbo 6MT (260 HP)
2006–2007
256
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R18 93Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |