MAZDA 626 (Mk.3) Hatchback 2.0i 5MT FWD (90 HP)
1988–1991
89
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |