MAZDA 626 (Mk.3) Hatchback 2.2i 5MT FWD (115 HP)
1988–1991
114
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2169cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |