MAZDA 626 (Mk.4) Hatchback 1.9i 5MT FWD (105 HP)
1991–1998
103
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1839cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |