MAZDA 626 (Mk.4) Hatchback 2.0i 5MT FWD (115 HP)
1991–1998
114
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |