MAZDA 626 (Mk.4) Hatchback 2.0L D 5MT FWD (76 HP)
1991–1998
75
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
34.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 75bhp |
| Power | 56kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.5mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |