MAZDA 626 (Mk.4) Hatchback 2.5i V6 5MT FWD (165 HP)
1991–1998
162
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |