MAZDA 626 (Mk.5) Hatchback 1.8L 5MT FWD (90 HP)
1997–2002
89
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1840cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |