MAZDA 626 (Mk.5) Hatchback 2.0L 5MT FWD (136 HP)
1997–2002
134
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |