MAZDA 626 (Mk.5) Hatchback 2.0L DiTD 5MT FWD (100 HP)
1997–2002
99
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |