MAZDA 626 (Mk.5) Sedan 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1997–2002
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |