MAZDA Biante 2.0L 2WD 6AT (151 HP)
2008–
149
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 149bhp |
| Power | 111kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1664kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |