MAZDA BT-50 2.2L 6MT 4x2 (120 HP) Double Cab
2011–2015
118
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5372mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1963kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |