MAZDA BT-50 2.2L 6MT 4x2 (150 HP) Single Cab
2015–2018
148
bhp
Power
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 375Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1622kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |