MAZDA BT-50 2.5L 5MT 4x4 (166 HP) Single Cab
2011–2015
164
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122.1kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5278mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1801kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |