MAZDA BT-50 2.5L CD 5MT 4x4 (143 HP) - Rep Cab
2006–2011
141
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5075mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |