MAZDA BT-50 3.2L 6MT 4x2 (200 HP) Double Cab
2011–2015
197
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5362mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2088kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |