MAZDA BT-50 3.2L 6MT 4x4 (200 HP) Single Cab
2015–2018
197
bhp
Power
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1792kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |