MAZDA CX-3 1.5L 6MT AWD (105 HP)
2015–2018
105
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |