MAZDA CX-3 2.0L 6AT AWD (120 HP)
2015–2018
118
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |